Go Back
свински бут

Крцкав свински бут со глазура од мед

Миризливо и супер крцкаво! Одлично јадење за новогодишните и божиќнитепразници, воедно и за сите оние прилики кога сакате да ги  импресионирате најблиските со своите вештиниво печење месо
Prep Time 20 mins
Cook Time 6 hrs
Total Time 6 hrs 20 mins
Servings 8

Ingredients
  

 • 1 свински бут
 • Сол по вкус

За глазурата:

 • 2 лажици мед
 • 2 лажички сенф
 • Сол и мелен црн пипер по вкус
 • 2 лажици кафеав шеќер
 • Каранфилчиња

Instructions
 

 • Неколку часа пред да го печете месото, посолете го бутот со сол. Ставете го во тавче обложено со хартија за печење и покријте го со алуминиумска фолија. Покријте го убаво од сите страни и во неколку слоја, не дозволувајќи да излезе пареата.
 • Печете во загреана рерна на 150 степени околу 4-5 часа. Следно, отстранете ја фолијата од тавчето и извадете ја кожата од бутот.
 • Во сад на страна промешајте ги сите состојки за глазурата – медот, сенфот, солта и мелениот црн пипер и кафениот шеќер. Расечете го бутот во баклави и прелијте го со глазурата. Ставете каранфилчиња во секој крст каде што ќе се сретнат баклавите и печете во загреана рерна на 180 степени, без фолија уште 40-50 минути. Внимателно, на секој 10 минути прелевајте го бутот со течноста од тавата. На тој начин ќе добиете крцкава кора и бут полн со вкусови.
 • Оставете 20 минути да се излади, па потоа пресечете парчиња.
  Добар апетит и забавно готвење!