Go Back
греено вино

Рецепт за греено вино

Уживајте во овој превкусен рецепт додека седите пред каминот читајќидобра книга, додека се дружите со семејството или пак ја гледате својатаомилена серија
Prep Time 5 mins
Cook Time 10 mins
Total Time 15 mins

Ingredients
  

  • 50 г шеќер
  • Сок од 1 портокал
  • 500 мл црвено вино
  • 1 стапче цимет
  • 1 јаболко исечкано на кругови
  • 1 мандарина излупена и поделена на неколку делиња
  • 2-3 каранфилчиња
  • 1 ѕвездест анасон
  • 2-3 см свеж ѓумбир исечкан на парчиња

Instructions
 

  • Во тенџере на оган растопете го шеќерот во карамел. Внимателно додајте го сокот од портокал, а веднаш потоа и црвеното вино. Додајте ги стапчето цимет, јаболкото, мандарината, каранфилчињата, ѕвездестиот анасон, ѓумбирот и оставете сите вкусови да се соединат. Не дoзволувајте виното да врие, потребно е да готвите околу 10 минути, но не пречекорувајќи ја точката на вриење. Послужете во чаши и сервирајте.