Go Back
влашка пита со праз

Влашка пита со праз и суви пиперки

Одлична е за појадок, предјадење, па дури и како главно јадење. Можете да ја послужите со кисело млеко или јогурт.
Prep Time 30 mins
Cook Time 40 mins
Време за стасување 1 hr
Total Time 2 hrs 10 mins

Ingredients
  

 • 1 кг брашно
 • 500 мл млака вода
 • 1 коцка свеж квасец
 • 1 лажичка сол
 • 2 лажици шеќер
 • 100 мл масло за јадење
 • 1 лажичка оцет
 • 250 г маргарин на собна температура
 • За филот:
 • 4 страка праз ситно исечкани
 • Масло за јадење
 • 1 лажичка сол
 • 30 мл вода
 • 4-5 суви пиперки исечкани на коцки

Instructions
 

 • Најпрво во тава на оган испржете го празот околу 10 минути додека не омекне целосно. Додајте ги пиперките и пропржете околу 3-4 минути. Потоа додадете ја водата. На овој начин ќе ги намалите киселините кои може да ги создаде празот. Оставете да се излади додека тестото стасува околу еден час.
 • Во длабок сад замесете тесто од брашното, квасецот, солта, шеќерот, млаката вода, маслото за јадење и оцетот. Оставете тестото да стаса на собна температура околу 60 минути. Поделете го на 3 еднакви делови и од секој дел расукајте правоаголна форма.
 • Формирајте ја питата на тој начин што првата кора ќе ја премачкате со третина од омекнатиот маргарин, а потоа нанесете половина од филот. Ставете ја втората кора и повторете ја постапката со маргаринот и филот од праз.
 • На крај нанесете ја и третата кора и пресечете на вертикално ленти широки околу 1 см. Превиткајте ја секоја од лентите во спирала и ставете ги во подмачкано тавче. Премачкајте ја целата пита со последната третина од маргаринот кој претходно ќе го растопите. Наросете сусам и печете во загреана рерна на 180 степени околу 35-40 минути.