Go Back
сендвич колачиња со џем од кајсии

Сендвич колачиња со џем од кајсии

На моите новогодишни и божиќни трпези секогаш има место за колачиња. Од многубројните рецепти на оваа тема, денес Ви го издвојувам рецептот за сендвич колачи со џем од кајсии.
Prep Time 10 mins
Cook Time 10 mins
40 mins
Total Time 1 hr

Ingredients
  

 • 150 г брашно
 • 150 г мелени бадеми или ореви
 • 1 лажичка прашок за печиво
 • 150 г шеќер
 • Прстофат сол
 • 1 јајце
 • 100 г путер или маргарин омекнат

За филот:

 • 7-8 лажици џем од кајсии
 • 150-200 г чоколадо за готвење растопено
 • 120 г мелени ореви
 • 20- тина половинки од ореви

Instructions
 

 • Во длабок сад измешајте ги заедно брашното, мелените бадеми или ореви и прашокот за печиво. Во друг сад изматете го путерот заедно со шеќерот и додадете го јајцето. Додајте ја солта и сувите состојки и оформете тесто за колачи. Оставете го вака подготвеното тесто во ладилник да се стегне околу 1 час.
 • На набрашнета работна површина расукајте го тестото и пресечете околу 40 кругови со калап за колачи или со помош на помала чаша. Печете во загреана рерна на 170 степени околу 8-10 минути. Оставете комплетно да се изладат.
 • Земете едно колаче и нанесете малку од џемот од кајсии, а потоа поклопете со друго колаче.
 • Вака подготвеното сендвич колаче потопете го во растопена чоколада и веднаш наросете мелени ореви додека чоколадата не се стегнала.
 • На крај потопете половинка од орев и декорирајте го колачето во средишниот дел. Постапката повторете ја и со преостанатите колачиња.
  Добар апетит и забавно готвење!