Go Back
селско месо

Семеен рецепт за селско месо

Топлата порција селско месо, освен што ни го стоплува телото во зимскиот период, воедно и ни ја стоплува и душата бидејќи се потсетуваме на сите убави мигови поминати со најблиските.
Prep Time 30 mins
Cook Time 1 hr 30 mins
Total Time 2 hrs

Ingredients
  

 • 350 г телешко месо исечкано на коцки
 • 350 г свинско месо исечкано на коцки
 • 200 г мелено месо
 • 2 лажици лебни трошки
 • Сол и мелен црн пипер по вкус
 • 1 жолчка
 • 2 лажици брашно за превалкување на топчињата од мелено месо
 • 200 г свежи шампињони исечкани на коцки
 • 1 лажица брашно
 • 1 коцка супа
 • 600 мл вода
 • 3-4 феферонки

Instructions
 

 • Во тавче на оган загрејте масло за јадење и пропржете ги телешкото и свинското месо. Во меленото месо ставете лебни трошки, сол и мелен црн пипер по вкус и жолчката.
 • Оформете мали топчиња од меленото месо во големина колку парчињата телешко и свинско месо. Извалкајте ги топчињата во брашно и пропржете ги во масло за јадење. Во земјена тава или тава за печење, ставете ги испржените парчиња месо и свежите шампињони исечкани на листови. Во маслото во тавата во која се пржеле парчињата месо додајте го брашното, коцката супа и водата. Кога смесата ќе се згусне прелијте ја оваа смеса врз парчињата мелено месо.
 • Во рерната ставете ја тавата со селско месо, загрејте ја на 150 степени и печете од 70 до 90 минути додека месото не добие убава златно-кафена боја. Сервирајте со феферонки и уживајте.
  Добар апетит и забавно готвење!