Go Back
мафини со вишна

Мафини со вишна

Традиционалната класика- колач со вишни, трансформирана во нешто што ќе ви го одземе здивот, а сетилото за вкус ќе ви биде повеќе од благодарно!
Prep Time 10 mins
Cook Time 15 mins
Total Time 25 mins
Servings 16

Ingredients
  

 • 2 јајца
 • 1 чаша шеќер
 • 1 пакетче ванила
 • 1/2 чаша масло
 • 1/2 чаша јогурт
 • 1/2 пециво
 • 1 1/2 чаша брашно
 • 150 гр вишни

Instructions
 

 • Изматете ги јајцата со шеќерот и ванилата. После 10 минути матење додадете го маслото, јогуртот и промешајте.
 • Додадете го брашното и печивото и промешајте. Во подмачкан калап за мафини ставете со алатка за сладолед.
 • Потребно е да бидат калапите полни 3/4. Додадете ги одозгора вишните и печете на 180 околу 15 минути.
  Добар апетит и забавно готвење!