Go Back
домашен сладолед

Домашен сладолед без трошка шеќер

Ова совршено ледено задоволство ќе ги изненади вашите сетила со кремаста текстура и неодолив вкус на малина.
Prep Time 5 mins
4 hrs
Total Time 4 hrs 5 mins
Servings 4

Ingredients
  

  • 3 зрели банани
  • 1 канче малини
  • 200 мл. бадемово млеко

Instructions
 

  • Најпрво исечкајте ги бананите на кругови и ставете ги во кеса за замрзнување. Замрзнете ги и малините.
  • Потоа ставете ги во блендер замрзнатите овошја и додадете го бадемовото млеко. Блендирајте додека не добиете густа каша на лип полустопен сладолед.
  • Префрлете ја смесата во пластичен сад и замрзнете ја смесата околу 2 часа. Сервирајте со гранче нане и малини.
    Добар апетит и забавно готвење!