Go Back
limonada

Лимонада со малини

Богатиот и киселкаст вкус на малините ме воодушевува, па затоа не пропуштам да купам по некое канче кога има на залиха на зелените пазари.
Prep Time 10 mins
Total Time 10 mins
Servings 4

Ingredients
  

 • 350 мл. свеж сок од лимон
 • 1 л. вода
 • 250 гр. малини
 • 70 гр.
 • 50 гр. шеќер
 • 50 мл. вода
 • мраз

Instructions
 

 • Во длабок бокал ставете го  сокот од лимон и водата.
 • Малините и шеќерот (70 гр.) сварете ги додека не се распаднат, а потоа прецедете ги низ цедалка. Течноста додадете ја во бокалот.
 • Сварете едноставен шербет од 50 гр. шеќер и 50мл. вода, изладете го комплетно и додадете го во бокалот. Промешајте и додадете многу мраз.
 • Сервирајте ја во мали чашки и уживајте со супер кул друштво.
  Добар апетит за готвење!