Go Back
чоколадо

Чоколадни плочки

Се прават за помалку од 10 миниути и се што ви треба е чоколадо со минимум 70 проценти какао, како и неколку додатоци по сопствен избор.
Prep Time 10 mins
Total Time 10 mins
Servings 4

Ingredients
  

  • 100 г чоколадо со 70 проценти какао
  • Бадеми ореви, лешници, брусница, кокос, суво грозје или нешто по сопствен избор

Instructions
 

  • Го растопувате чоколадото на пареа, го префрлате во готварски шприц и на хартија за печење формирате плочки со големина по желба.
  • Врз нив додека чоколадото е се уште растопено ставате неколку јатки (орев, лешник) и суво грозје и брусница. Чекате чоколадото да се стврдне и јадете.
    Добар апетит и забавно готвење!