Go Back
посна бајадера

Посна бајадера

Овие бајадери се одлични за посните слави, а во исто време сеи совршено благо за Божиќните пости. Толку се вкусни, што воопшто нема ниту да забележите дека вонив има посни состојки.
Prep Time 10 mins
Cook Time 5 mins
30 mins
Total Time 45 mins

Ingredients
  

 • 200 мл вода
 • 700 г шеќер
 • 2 пакетчиња ванилин шеќер
 • 250 г маргарин
 • 300 г мелени ореви
 • 300 г мелени посни бисквити
 • 150 г црно посно чоколадо
 • 100 г бело посно чоколадо

За глазура:

 • 150 г црно посно чоколадо
 • 4 лажици масло за јадење

Instructions
 

 • Во тенџере на оган ставете ги заедно водата, шеќерот, ванилата и маргаринот да се растопат. Тргнете на страна и додајте ги мелените бисквити и ореви.
 • Промешајте и смесата поделете ја на два еднакви делови, а додека се се уште топли додајте го црното чоколадо во едната и белото во другата смеса.
 • Во тавче обложена со хартија за печење ставете ја црната смеса, израмнете со помош на шпатула и врз неа додајте ја белата смеса. Израмнете и полејте го растопеното чоколадо со 4-те лажици масло за јадење.
 • Оставете да се стегне и пресечете парчиња.
  Добар апетит и забавно готвење!