Go Back
ресана торта

Ресана торта без печење

За овој рецепт најчесто користам ресана со вкус на вишни бидејќи убаво се вклопува во целата композиција на состојки. Сепак, ако преферирате друг вкус, тогаш слободно изберете друг тип на ресана.
Prep Time 15 mins
Servings 12

Ingredients
  

 • 750 г ресана со вкус на вишна или друг вкус по ваша желба
 • 200 г бисквити или пишкоти
 • 200 мл топло млеко
 • 250 г растопен путер или маргарин
 • 200 г сечкани ореви или други јаткасти плодови
 • 2-3 лажици рум
 • 300 мл слатка павлака или две кесички шлаг добро изматени со млеко
 • шарени трошки за декорација

Instructions
 

 • Исечкајте ги ресаните на четири дела и искршете ги бисквитите или пишкотите, па попарете ги со топлото млеко и путер. Потоа додадете ги исечканите ореви и малку рум.
 • Добиената смеса се обликува по желба. Јас ја формирав мојата торта во векна т.е. смесата ја ставив во калап за печење на векнички.
 • Целата торта премачкајте ја со изматената слатка павлака. По желба декорирајте ја со шарени мрвици.
  Добар апетит и забавно готвење!