Go Back
крофни, krofni

Крофни во форма на срце

Овој рецепт е одличен за родендени, семејнивеселби, како и за Денот на вљубените, кога сакате да го изненадите својотпартнер или партнерка со нешто вкусно направено од срце.
Prep Time 40 mins
Cook Time 15 mins

Ingredients
  

 • 350 г брашно
 • 1/2 коцка свеж квасец
 • 3 лажици шеќер
 • прстофат сол
 • 150 г млако млеко
 • 1 јајце
 • 3 лажици масло за јадење

Instructions
 

 • Замесетемеко тесто од сите состојки и оставете го да стаса. Доколку тестото е многулепливо додајте малку брашно за да добиете меко и мазно тесто. Оставете го дастаса околу 40 минути на топло место, па потоа расукајте кора дебела околу 1см.
 • Со калапза колачи во облик на срце пресечете ги крофните и пржете ги во загреано маслона средна температура.
 • Поклопете го тенџерето со капак и пржете ги од дветестрани додека не добијат златно-кафенабоја.
 •  Кога ќе бидат готови веднаш извалкајте гиво кристален шеќер или наполнете ги со Вашиот омилен фил.