Go Back
американски палачинки

Американски Палачинки

Меки, ровки и полни со вкус, овие палачинки се одлични за појадок за неделното утро!
Prep Time 5 mins
Cook Time 10 mins
Course Breakfast
Cuisine American
Servings 2

Ingredients
  

 • 120 г брашно
 • 2 лажички прашок за печиво
 • 1/4 лажичка сол
 • 2 лажици шеќер
 • 1 лажичка екстракт од ванила
 • 3 лажици растопен путер
 • 250 мл млеко
 • 1 јајце на собна темепратура

Instructions
 

 • Во длабок сад изматете ги сите состојки за да ја подготвите смесата за палачинките. Потребно е внимателно да промешате внимавајќи да не ја премешате смесата. Смесата е добро измешана веднаш штом се спојат состојките. Доколку има неколку мали грутчиња тоа е во ред, не продолжувајте да матите. Трикот за воздушести Американски палачинки е во тоа смесата да ја оставите 2-3 минути да одмори. Значи, штом ја измешате смесата загрејте тава на оган на средна температура и растопете една лажица путер. Ставете малку од смесата со лажица во средишниот дел на тавата.
 • Гответе ги палачинките по 1 минута од секоја страна. За да ги превртите користете голема шпатула за да не Ви се размачка смесата при вртењето.
 • Сервирајте во елегантна чинија и декорирајте ги со јаворов сируп, мешано шумско овошје. Ова е одлична идеја за појадок во кревет, па послужете во послужавник со шолја кафе, свежо изцеден сок од ананас и мали порции од Вашите омилени џемови.
 • Добар апетит и забавно готвење!
Keyword американски палачинки, палачинки