Последни објави

сендвичи
Главни Јадења

Претворете ги остатоците од храна во превкусни сендвичи

Празниците полека привршуваат, а Вие имате остатоци од храна со кои што не знаете што да направите? Или пак едноставно после јадењето едно исто јадење речиси секој ден, конечно Ви здодеа од него и не знаете што да правите со она што Ви останало. Наместо да фрлате храна, искористете ги […]

Главни Јадења

Крцкав свински бут со глазура од мед – вистинско хедонистичко ремек дело

Неодамна добив помалку необично барање од моите внуки. Додека заедно гледавме цртан филм, ме запрашаа дали можам да го „оживеам“ јадењето од цртанот, во овој случај сочен свински бут прелеан со некаква глазура. И што да им одговорам освен: Да, ќе се обидам! Мора да признаам дека за да доловиш […]

Десерти

Празнична комбинација: Куглоф со портокал и брусница

Посакувате совршен десерт за празниците?Вистинската комбинација на вкусови е спој на портокал, брусница и бело чоколадо, „спакувани” во сочен ароматичен празничен куглоф, кој е како создаден за Божиќ. Сите оние кои сакаат да ги воодушеват своите најблиски со нешто мошне едноставно, а воедно супер вкусно, миризливо и впечатливо, треба да […]

бадникова погача
Теста

Бадникова погача

Денес е Бадник, несомнено еден од најубавите празници во годината. Денот пред големото Христово раѓање, е денот кога ја подготвуваме посната трпеза и го одбележуваме завршувањето на Божиќните пости, кога на едно место се сплотуваме со семејството и уживаме во топлината на домот. Денеска е неизбежно подготвувањето на т.н. Бадникова […]

васина торта
Десерти

Васина торта – кралица на тортите

Старата добра Васина торта е вистинска кралица на тортите. Многумина од нас пораснаа со нејзиниот препознатлив вкус бидејќи своевремено ова беше една од најчесто правените торти за родендени и најразлични празници. Велат дека она што е Захер тортата во Виена, тоа е Васина торта на нашите простори. И денес со […]

цезар салата
Салати

Цезар салата со егзотичен вкус и совршен домашен дресинг

Цезар салата е салата која што задолжително треба да се најде на вашата трпеза. Мојата егзотична верзија дефинитивно нема да Ве разочара. За почеток заборавете на купечкиот дресинг за салата! Не сме тука за да одиме по скратениот пат, туку за да подготвиме нешто уникатно, сочно и совршено вкусно, како […]

чиабата леб
Теста

Чиабата леб кој не треба да го месите

Чиабата лебот одлично се вклопува со сите комбинации на храна. Со него можете да направите крцкав сендвич или пак едноставно да го премачкате со малку маслиново масло и половина лукче и така приготвените парчиња леб да ги запечете на скара. Ако повеќе ја преферирате слатката страна на животот тогаш изберете […]

tiramisu
Десерти

Тирамису торта – декадентен десерт кој плени со својот вкус

Тирамисуто е кремаст и богат слоевит италијански десерт со моќен вкус на еспресо и маскарпоне сирење. Деликатната кремаста структура, пресечена со острината на какаото го прави овој десерт победничка комбинација. Мојата верзија на оваа италијанска класика е во форма на декадентна тирамису торта, со неодолив вкус на кафе, маскарпоне и ванила. […]

греено вино
Пијалоци

Греено вино – рецепт кој не сакате да го пропуштите

Мммм…Греено вино!Нешто што е полн погодок за студена зимска вечер. Без разлика дали го приготвувате за вашиот сакан/а или пак за најблиските, грееното вино е еден од најубавите и највкусните топли пијалаци. Можете да ги прилагодувате на својот вкус така што ќе му додадете најразлични состојки. За мене, подготовката на […]

сендвич колачиња
Десерти

Сендвич колачиња со џем од кајсии – одлични за празниците

На моите новогодишни и божиќни трпези секогаш има место за колачиња. Од многубројните рецепти, денес Ви го издвојувам рецептот за сендвич колачиња со џем од кајсии. Ако поради било која причина не сте љубители на кајсии, заменете го овој џем со оној од вашето омилено овошје. Истото важи за бадемите, […]