Последни објави

мини тартови
Десерти

Мини индивидуални тартови

После еден успешен експеримент во кујната, ми остана малку бисквитно тесто со путер.Стандарден слаткарски фил со вкус на ванила звучеше како одлична комбинација со крцкава подлога. И така успеав да ги направам овие превкусни мини тартови кои верувам дека ќе ве освојат со својот изглед.Кој вкусен рецепт вие би го […]

чизкејк мафини
Десерти

Чизкејк мафини со лимон

Ве уверувам дека овој десерт ќе ве освои уште на првото залче!Класичниот чизкејк освојува со својот префинет вкус. Но овојпат, миксот на ровка и кремаста текстура доаѓа во форма на мафини. Плех или калап за мафини, изборот е ваш. Едно е сигурно-овој рецепт ќе ги освои вашите сетила! Дали би […]

Појадок

Појадокот во кревет не е само за на филм

Дали некогаш сте изненадиле некого со појадок во кревет? Едно неделно попладне уживав во добар филм, кога една сцена ме потсети на овој момент. Јас како обожавател на добра храна не можев да не го забележам појадокот во кревет, кој беше во крупен кадар. Имаше дрвен послужавник, свежо цвеќе, и […]

rodendenska trpeza
Блог, Трпези

Роденденската трпеза што ги воодушеви гостите

Сигурно веќе ги видовте фотографиите од мојата роденденска трпеза кои што ги објавив на Фејсбук профилот. Ако ги следите албумите од моите родендени ќе забележите дека овој ден сакам да го одбележам со блискиот круг на пријатели, уживајќи во вкусна храна која ја подготвувам јас самиот. Решив со вас да […]

Шварцвалд торта
Десерти

Шварцвалд торта

Оваа година сакав да направам вкусна и модерна трпеза каде што ќе поминеме квалитетно време со моите пријатели. Сите детали се предвреме испланирани (боите, аранжманот околу цвеќето, формата на салфетките како задолжителна декорација на чиниите, пијалокот, јадењата… Но, не може да се испланира и замисли роденденска забава без вкусна и […]

салата со компири
Салати

Салата со пилешко

Пролетна салата која со сигурност ќе ви се допадне.Комбинацијата на свежа марула, сочно пилешко бело месо, пченка и сирење ќе ве маѓепса, па овој рецепт ќе се најде на вашето мени. Вкусот целосно се надополнува и со крцкавите пржени компирчиња.