Последни објави

Десерти, Појадок

Милиброд со чоколадна глазура

Оние кои шетале по улиците на Солун, сигурно барем еднаш биле привлечени од раскошниот мирис на милиброд од една од локалните пекари. Навистина е тешко да и се оддоле на таа моќна арома која се шири низ воздухот, а да не се наврати барем на едно парче. Сега ќе можете […]

Десерти, Појадок

Американски палачинки

Кој не би сакал да биде изненаден со појадок во кревет особено кога е послужен на посебен начин, како од познатите филмски сцени? Овие одлични Американски палачинки со сигурност ќе Ви се допаднат бидејќи се меки, ровки и полни со вкус. Се што Ви треба е само 10-тина минути од Вашето […]

потпечени лепчиња
Апетизери

Брускета лепчиња со моцарела и шери домати

Кога ќе ми се најават гости и ќе ми кажат дека за 30-40 минути ќе наминат на седенка знам дека воопшто не треба да се грижам со што ќе ги послужам. Најголемото очекување на секој гостин кога ќе дојде кај мене е дека „мора“ да проба некои од моите специјалитети. […]

indiski lepcinja
Апетизери

Лиснати индиски лепчиња

Подгответе ги без да чекате да стасуваат, по ваш вкус и користете ги за со вашиот омилен намаз, за бурито или пак за тортиља чипс. Дали знаете дека обичните тортиља лепчиња може да имаат побогат и поегзотичен вкус доколку ги подготвите сами? Се се случува за помалку од 30 минути. […]

toplo cokolado
Десерти

Кремав чоколаден десерт со арома на портокал

Ви текнува на моментот кога вашите сетила копнеат по одреден вкус? Едно летно попладне, имав криза за нешто благо. Веднаш помислив на десерт кој е кремаст, богат и чоколаден. Во исто време си реков дека треба да има и цитрусна арома, која совршено ќе се вклопи-портокал. Толку ми требаше, па […]

dave's kitchen гответе насмеани
Книги

Низ страниците на “Гответе насмеани”

Декември 2017 година беше многу важен месец за мене. Како што веќе знаете  од печат излезе мојот прв готвач. „Гответе насмеани“ беше прекрасен проект, на кој работев со огромно задоволство и ентузијазам. Претставуваше голем предизвик да се работи самостојно, но успеав! Уживав во подготовката , сервирањето, како и фотографирањето на […]

мафини со вишна
Десерти

Мафини со вишни

Традиционалната класика- колач со вишни, трансформирана во нешто што ќе ви го одземе здивот, а сетилото за вкус ќе ви биде повеќе од благодарно!Ве уверувам дека спојот на овие вкусови кои се создадени со едноставни состојки нема да ве остави рамнодушни. Процесот на печење колач е вистинска терапија – соединување […]

пекарски компир
Апетизери, Предјадења

Ароматичен пекарски компир

Сигурно веќе ја имате видено мојата градина на фотографиите кои постојано ги споделувам. Одгледувањето на храна е исто така нешто во кое уживам, освен приготвувањето. Чувството да уживаш во храна која самиот си ја одгледал и подготвил за мене е непроценливо. Највозбудливо е кога доаѓа времето кога треба да се […]

limonada
Пијалоци

Лимонада со малини

Во топлите летни денови, нема ништо поосвежувачко од чаша студена лимонада. Затоа се одлучив за интересен рецепт кој мене ми стана омилен – лимонада со малини. Богатиот и киселкаст вкус на малините ме воодушевува, па затоа не пропуштам да купам по некое канче кога има на залиха на зелените пазари. […]

sladoled
Десерти

Домашен сладолед без трошка шеќер

Овој рецепт ќе ви докаже дека може да јадете сладолед без грижа на совест! Совршен е за топлите летни денови кога внимаваме на фигурата бидејќи не содржи ни трошка шеќер. Ова совршено ледено задоволство ќе ги изненади вашите сетила со кремаста текстура и неодолив вкус на малина.Трикот е во зрелите […]