Последни објави

варени гевречиња
Апетизери, Појадок, Предјадења

Домашни варени ѓевречиња

Замислете си утро започнато со мирисот на топли ѓевречиња кој се шири по целиот дом. Секогаш кога ќе го почувствувам тој препознатлив мирис се навраќам во детството, на старите добри времиња, кога со нетрпение чекав да ми купат крцкаво ѓеврече. Денес, ѓевречињата си ги приготвувам сам бидејќи уживам во домашна […]

Главни Јадења, Појадок

Превкусен ѓеврек сендвич

Го испробавте ли мојот рецепт за домашни ѓевречиња? Доколку се уште не сте го направиле тоа, ќе Ви дадам дополнителна мотивација за готвење со следниот ѓеврек-сендвич. Домашните варени ѓевречиња сами по себе се превкусна храна, но кога сакате да си поиграте со комбинациите на состојки, топлото ѓеврече може лесно да […]

Апетизери, Предјадења

Посна салата со туна

Кога сакате да направите нешто вкусно и посно, Ви ја препорачувам оваа сочна и брза салата со компир, туна и зачини. Верувам дека толку многу ќе ви се допадне што ќе стане една од вашите омилени без разлика на тоа што има посни состојки. Можете да ја направите како дел […]

Апетизери

Тортиља чипс со гвакамоле – готово за помалку од 20 минути

Тортиља чипсот и гвакамоле се вистинско динамично дуо кога станува збор за брзите закуски. Фудбалски натпревар, кино вечер или пак мало собирање со семејството и пријателите, е идеална прилика кога можете да ја направите оваа комбинација. Крцкавата зачинета тортиља, одлично се надополнува со супер кремастото гвакамоле, а постапката за приготвување […]

Десерти

5 освежителни сорбет комбинации

Нема ништо поосвежително од замрзнато овошје кое е добро изблендирано додека не ја добие конзистенцијата на сладолед. Оние кои сакаат нешто здраво, а воедно многу вкусно сигурно ќе уживаат во мојот домашен овошен сорбер. Ви споделувам 5 различни комбинации, кои се прават супер лесно и чиј вкус ќе Ве освежи […]

Десерти

Меден колач со јаболка

Шолја од омилениот чај секогаш оди совршено добро со парче меден колач со јаболка. Секое залче од овој колач се топи во устата, а мирисот на печени јаболка е како топла утеха на врнежлив и студен ден. Јаболката и медот ми се совршена комбинација за есенската и зимската сезона.  Затоа […]

Десерти

Чоколаден тарт

Совршениот чоколаден тарт е баланс помеѓу вкусна путер кора и кремасто чоколадно полнење.  За да го истакнете богатиот вкус на чоколадото, но да не претерате, никогаш не штедете на квалитетно чоколадо. Денес Ви покажувам како со само 3 состојки можете да направите чоколаден крем кој ќе Ви ги заскокотка сите […]

Десерти

Испробан рецепт за макарунс

Макарунсот важи за десерт кој мами со својата деликатност и префинетост. Ова мало, воздушесто и супер крцкаво колаче со арома на бадем, просто се топи во уста, но истовремено е десерт кој го следи лоша репутација, поради специфичната постапка на подготовка. Од своето искуство, морам да признаам дека правењето на […]

домашна сеченица
Појадок

Домашна сеченица – брз и едноставен начин на подготовка

Сте пробале ли топла, сочна, традиционална и домашна сеченица? Доколку сте, тогаш сигурно знаете колку е вкусна и мека, а во исто време и колку убаво мами со својот мирис. Денеска успеав да го поедноставам рецептот за подготовка на оваа лисната пита. Па со Вас споделувам супер брза и многу […]

Десерти

Воздушести и ароматични крофни

Еден од омилените слатки појадоци ми се крофните полнети со џем од јагоди. Ова ретро благо ми е идеално за започнување на работната недела и уживам да го консумирам со чаша млеко или пак топла шолја кафе. Долго време размислував на тоа која би била совршената комбинација на состојки со […]