Последни објави

Апетизери, Предјадења

Едноставни кифла-мафини

Студените зимски денови се одлична прилика да направите меки, кифла-мафини, со мирис и вкус на путер. Се што ќе Ви биде потребно е плех за мафини во кој што ќе ги ставите едноставно обликуваните плетенки. На овој начин ќе добиете интересна форма на кифла-мафини, кои освен тоа што изгледаат штосно, […]

компири
Предјадења

Лепеза компир со кулен

Често готвам со компир и досега сум направил повеќе различни рецепти со овој зеленчук. Сепак, начинот на подготовка што ќе Ви го презентирам сега ми е еден од омилените. Едната причина поради која што е така е изборот на состојките и самиот вкус на пречениот специјалитет. Другата причина е неговата […]

Десерти

Чизкејк коцки со прелив од шумско овошје

Чизкејк коцките со прелив од шумско овошје спаѓаат во категоријата на најосвежителни десерти кои што досега сум ги приготвил. Бисквит основата е совршен контраст на кремастата текстура на филот со кисело млеко, додека глазурата од шумско овошје освен што е супер свежа и красита, воедно е во моќна впечатлива црвена […]

торта со лимон и ванила
Десерти

Цитрусна лимон – ванила торта

Оваа летна и освежителна торта со егзотичен фил и одлична арома на лимон има спектакуларна декорација, па од се срце ќе ви препорачам да ја направите за некоја посебна прилика, како на пример некоја прослава. Јас ја приготвив за еден од моите родендени и морав да чекам 10тина минути додека […]

Појадок

5 верзии на чиа пудинг

Размислувате со каков здрав појадок да го започнете денот? Мојот предлог е чиа пудинг. Чиа семето е одличен извор на омега 3 масни киселини, мошне е богато со калциум и магнезиум, а воедно го зголемува и чувството на ситост. Јас претпочитам да го направам чиа пудингот од вечер за наредното […]

Апетизери, Предјадења

Печен модар домат

Модрите домати секојдневно се присутни на нашата трепеза. Речиси и не познавам човек кој на некој начин не ужива во вкусот на овој зеленчук. Некои луѓе ги сакаат бидејќи лесно се приготвуваат, а други поради ниската калориска вредност. Кога ги купувате секогаш избирајте ги оние кои изгледаат сјајно и цврсто, […]

Десерти

Пуслица ролат

Кога не сакам да правам торта, а сепак сакам да направам нешто што барем приближно ќе ме потсетува на неа, се определувам за ролат. Овој воздушест и наизглед деликатен десерт, е интересен спој на благ и красит вкус, кој е крунисан со ситни парчиња ф’стаци. Многумина мислат дека во правењето […]

торта без печње
Десерти, Uncategorized

Брза торта без печење

Тирамисуто е своевиден софистициран грев. Колку и да сакате да не паднете во искушението на овој десерт, едноставно е невозможно бидејќи вешто ве мами како со својот вкус, така и со навистина краткото време за подготовка. Кога се изгледа така просто и практично, зарем може да му се рече не? […]

ресана торта
Десерти

Ресана торта без печење – торта за „итни случаи“

Ресана торта – уште ја нарекувам „торта за итни случаи“. Тоа се сите оние мигови кога имате потреба од благо, но немате време или пак не сакате да заглавите во кујната. За само десетина минути, веќе имате домашна торта со одлична комбинација на вкусови, а воопшто не сте ја вклучиле […]

полнети компири
Апетизери, Предјадења

Двојно печени компири полнети со крем фил

Кој може да му одолее на крцкав печен компир наполнет со кремаст фил кој се топи во уста при секој залак? Јас сигурно не! Сите ние, повеќе или помалку го користиме компирот на нашата трпеза, но ретко кога го претвораме во мини кулинарско дело достојно за восхит. Затоа си поиграв […]