Последни објави

топло чоколадо
Десерти, Пијалоци

Топло чоколадо – омилениот зимски напиток

Зимската идила и празничната магија не се потполни ако при рака немате шолја домашно топло чоколадо. Без разлика дали на него гледате како на своевиден десерт или само како на вкусен напиток, топлото чоколадо едноставно е безвременско. Секогаш е поубаво да се насладите на шолја чоколадо, отколку на шолја чај, […]

Пијалоци

Освежителен летен пијалак со лимон и нане

Со летото доаѓаат летните горештини и потребата да се пијат многу течности. За мене водата е најдобрата опција за изгаснување на жедта, но понекогаш ми е тешко да ја консумирам во поголеми количини. Затоа си приготвувам освежителен летен пијалак со лимон и нане, кој освен тоа што ме разладува е […]

крофни
Десерти

Африкански крофни

Денес на менито имаме еден малку поинаков рецепт, кој е своевиден хит во Африка. Ќе ви приготвам интересно тесто со путер кое се пржи во врел зејтин. Станува збор за вкусни африкански крофни кои имаат прекрасна кафена боја и се во форма на плетенка. Однадвор се крцкави, а од внатре […]

посна бајадера
Десерти

Посна бајадера

Кога Ве обзема топлината на празничната еуфорија, подгответе нешто лесно, брзо и што е најважно посно. Овие бајадери се одлични за посните слави, а во исто време се и совршено благо за Божиќните пости. Толку се вкусни, што воопшто нема ниту да забележите дека во нив има посни состојки. Јас […]

пиварки
Десерти

Празнични пиварки

Пиварките несомнено се едни од највкусните посни колачи кои што се прават на овие простори. Ровки се, се топат во уста, а во исто време и немаат некоја комплексна процедура на подготовка. Можете да ги направите за празничната сезона, но и за секоја друга прилика кога вашето семејство сака да […]

Десерти, Појадок

Чоколадни вафли

Вафлите може да бидат прекрасен појадок или пак дел од неделниот бранч. Мојот рецепт ќе Ви помогне да направите автентични чоколадни вафли со крцкава надворешност и совршено лесна и мека внатрешност. Се што ви е потребно е апарат за вафли во кој што ќе може да ги испечете и неколку […]

Десерти

Крцкава пита со вишни

Ручекот со семејството не може да помине без десерт, а оваа крцкава пита со вишни е една од омилените на моите најблиски. Мислам дека најмногу им се допаѓа поради киселиот вкус на вишните и моќната арома на путер. Кога е лето имам навика да ја сервирам со топка сладолед од […]

Апетизери, Појадок

Лиснати кифлички со 5 состојки

Ова дефинитивно се најбрзите лиснати кифлички кои што може да ги направите за појадок или пак за седенка со пријателите. За нив ќе Ви бидат потребни само 5 состојки и помалку од 15 минути за подготовка, не сметајќи го тука времето за печење. Бидејќи се прават со готово лиснато тесто […]

банички
Апетизери, Појадок

Банички со готови кори

Обожавам банички, но да бидам искрен не секогаш имам доволно време за да можам да ги приготвам со домашни кори. Затоа го скратувам времето за подготовка на половина, така што користам готови кори. Се прашувате дали може да се добие истиот резултат? Се разбира дека да! За неполн час ќе […]

кофтиња со брокула
Главни Јадења

Мини ќофтиња со брокула

На светот постојат два типа на луѓе – оние кои уживаат во вкусот на брокулата и оние кои не можат ниту да се замислат себе си како ја јадат. Ако сте во втората категорија, денес сум на мисија, да ве преобратам од хејтери, во вистински љубители на оваа зелена ризница […]