Есенска пита со јаболка

Потребно За тестото: 300 гр. брашно 220 гр. замрзнат путер 2 лажици студена вода 2 лажици шеќер во прав 1 жолчка Во сад врз брашното, шеќерот во прав и жолчката изрендајте го замрзнатиот путер. Додадете ја студената вода и со раце измесете тесто. Ставете го во хартија за свежа храна и оставете да се излади…

Плетени кифлички

Лесни за подготовка и одлични за уживање со домашните. Превкусни домашни кифлички Потребно: 400 гр. брашно 170 мл млако млеко 2-1/2 лажички инстант квасец 60 гр. шеќер 2 јајца 60 гр. масло за јадење 1 лажиче сол 1 жолчка и млеко за премачкување Замесете тесто од сите сотојки и оставете да стаса околу 90 минути….

Брза пита со готови кори

Домашната пита не мора да значи и часови поминати во кујна. Подгответе вкусна домашна вртена пита со готови кори за 15 минути плус времето за печење. Потребно: 500 гр. кори 1/2 квасец 1/2 л. кисела вода 200мл. масло за јадење 10тина лажици брашно 500-700 гр. зелка исецкана и пропржена Промешајте го квасецот, киселата вода, маслото…

Американски палачинки со карамелизирани банани

Еве го рецептот: За карамелизираните банани: 2 големи банани исечкани долгнавесто на покрупни парчиња 3 лажици кафен шеќер Пресечените парчиња банана извалкајте ги во кафен шеќер така што ќе треба да бидат покриени од сите страни. Ставете ги на тавче и на најгорниот дел од рерната карамелизирајте ги околу 2 -3 минути. Рерната претходно загрејте…

Чоколадна мус торта

Состојки: 250 гр. чоколадни бисквити 7-10 лажици растопен путер Убаво измешајте ги овие две состојки и добиената смеса распределета ја на дното и страните од тавчето формирајќи неправилна форма бидејќи тоа дава поубав изглед. Печете на 190 степени точно 8 минути и извадете го тавчето да се излади комплетно. 5 белки 5 жолчки 250 гр….

Вкусен мус од бело чоколадо

Мус од бела чоколада Потребно : 200 гр. бело млечно чоколадо 2 лажици путер 3 жолчки 250 гр. млеко 1 пакетче желатин растворен според упатството на употреба 2 лажици брашно 1 лажичка екстракт од ванила 200 гр. слатка павлака Во тенџере на оган загрејте го млекото , во друг помал сад изматете ги жолчките,екстрактот од…

Apricot galette / Галет од кајсии

Аpricot galette. Ingredients: For Pastry: 270 gr. flour 2 tbsp sugar 1 tsp salt 240 g of cold unsalted butter diced in chunks 120 ml cold water For the filling: 800 g fresh apricots(or compout apricots) 50 gr of sugar 40 gr flour 120 ml of apricot jam 1 tbsp sugar Place flour, sugar and…

Chocolate mousse / Чоколаден мус

  Ingredients: 3 eggs 2 tbs sugar 150 gr. dark chocolate zest of 1 lemon 1 tbs butter In large bowl beat in sugar and egg whites and set aside. In another bowl melt the chocolate and add 3 egg yolks, butter and zest of 1 lemon. Add and stir in the chocolate mixture into…

Coffee cake / Колач за со кафе

Вкусен колач кој одлично одговара со кафе или чај. Потребно: 120 гр. путер 200 гр. шеќер 2 јајца 1 лажичка екстракт од ванила 280 гр. брашно 1 пакетче прашок за пециво 1 лажичка сол 320 мл. полномасна кисела павлака Фил: 1 лажица цимет 1 лажица шеќер 150 гр. сецкани ореви Крцкава кора: 60 гр. брашно…

Apple cake / Колач со јаболка

Најдобриот колач од јаболка! / Best apple cake ever ! Потребно : 250 гр омекнат путер 3 јаболки измиени излупени и исечкани 250 гр. шеќер 2 јајца 350 гр брашно 1 лажичка сода бикарбона 1 лажичка прашок за пециво 3 лажици цимет 150 гр суво грозје Растопете го путерот на оган, исклучете ја ринглата и…