Последни објави

празнични колачиња
Десерти

Празнични колачиња со два типа на ореви

Празничната магија секогаш може да се зачини со нов тип на празнични колачиња. Овој пат ќе Ви покажам како да направите мини лапни-голтни колачиња со два вида на ореви – обични и пекан ореви. Пекан оревите имаат изразито сладок и путерест вкус и се со блага шумска арома. Надворешноста е […]

колачиња со бадеми и портокал
Десерти

Празнични колачи со бадеми и портокал

Никогаш доста од празнични колачиња. Не знам за Вас, но јас уживам во нивната подготовка, дури и во доцните часови од ноќта кога сите спијат, а јас копнеам за нешто благо. Денешните колачиња се направени со две состојки кои одлично се надополнуваат една со друга и се една од најчестите […]

Десерти

Ароматични колачиња со цимет, ѓумбир и каранфилче

Нешто убаво мириса од мојата кујна! Нешто благо, крцкаво и многу вкусно! Можете ли да погодите што? Денес ќе ви ги презентирам моите ароматични колачиња со цимет, ѓумбир и каранфилче. Ќе ве пленат со својот рустичен изглед, но она на што навистина нема да можете да одолеете несомнено е нивниот […]

domasno cokolado
Десерти

Чоколадни табли со суво овошје и јаткасти плодови

Излозите на познатите продавници за благо вообичаено се украсени со најразлични слатки, меѓу кои и парчиња од чоколадни табли со суво овошје и јаткасти плодови како бадеми, лешници, ореви или ф`стаци. Не знам за Вас, но јас секогаш паѓам во искушение да си купам по некое парче чоколадо. Кога немам […]

сирењаци
Појадок, Теста

Сирењаци какви што не сте пробале

Подготвени сте за малку поинаков појадок? Сирењаците кои што ќе ги направиме денес се различни од се што досега сте го пробале. Тие се меки, ароматични, помалку необични, но неверојатно вкусни и се подготвуваат на многу лесен начин. При првото споделување на овој рецепт на мојот Instagram профил, овие вкусни […]

Десерти

Освежителен десерт готов за 10 минути

Во топлите летни денови сите сакаме нешто брзо и нешто освежително. Најдобрата опција за разладувачки десерт несомнено е чизкејкот. Досега Ви презентирав неколку верзии на домашен чизкејк со богат и интензивен вкус на шумско овошје и вишни, кои доколку се уште не сте ги испробале, дефинитивно треба да се најдат […]

далгона кафе
Пијалоци

Dalgona кафе во три превкусни верзии за сечиј вкус

Dalgona кафето е апсолутен хит за оваа 2020та, има само три состојки и стана ултра популарно низ целиот свет благодарение на TikTok. Изгледа дека сите беа маѓепсани од неговиот кремаст и моќен вкус, а воедно и од едноставната постапка за подготовка. Освен тоа изгледа мошне убаво и модерно и е […]

Апетизери, Теста

Лепче како создадено за вашите семејни собиранки

За денеска Ви подготвив едно мошне едноставно, но штосно лепче со кисели краставички, сенф и маслинки. Велам штосно бидејќи во него се комбинирани интересни вкусови, а во исто време изгледа мошне убаво за око. Ова лепче е идеално како за новогодишната, така и за божиќната трпеза, но и за сите […]

пица ролнички
Теста

Пица ролнички за секоја пригода

Еден од рецептите кои доживеаја вистински бум на мојот Instagram профил, несомнено е оној за пица ролнички, кои се супер избор за појадок, вечера, а воедно и за сите оние пригоди кога на трпезата треба да принесете нешто што е вкусно, препознатливо и некомплицирано за подготовка. Бидејќи ги правам со […]

Теста

Сукан зелник со праз и везени пиперки

За многумина месењето тесто и сукањето кори претставува еден од најголемите предизвици со кои што се соочуваат кога ќе влезат во кујната. За волја на вистината се што Ви е потребно за да приготвите супер мек зелник или крцкава пита, е во редовната пракса која ќе ви овозможи да стекнете […]