Празнична комбинација: Куглоф со портокал и брусница

Посакувате совршен десерт за празниците?
Вистинската комбинација на вкусови е спој на портокал, брусница и бело чоколадо, „спакувани” во сочен ароматичен празничен куглоф, кој е како создаден за Божиќ. Сите оние кои сакаат да ги воодушеват своите најблиски со нешто мошне едноставно, а воедно супер вкусно, миризливо и впечатливо, треба да го испробаат овој рецепт.

Што го прави празничниот куглоф поинаков од се она што сте го пробале до сега? Има неколку интересни состојки, меѓу кои и пекан ореви, кои му даваат посебен шмек и текстура.

куглоф

Кога ќе го приготвите низ целиот дом ќе се рашири неодоливиот мирис на портокали и ванила. Прелијте го со растопено бело чоколадо и декорирајте со брусница, кора од портокал и ореви. Во студените зимски утра парче од овој неверојатен куглоф одлично се надополнува со шолја топло кафе. Може да го комбинирате и со овошен чај, а навечер може да уживате во него со чаша млеко.

куглоф

Празнична комбинација: Куглоф со портокал, брусница и бело чоколадо

Вистинската комбинација на вкусови е спој на портокал, брусница и белочоколадо, „спакувани” во сочен ароматичен празничен куглоф, кој е како создаден за Божиќ.
Prep Time 15 mins
Total Time 1 hr 5 mins

Ingredients
  

 • 250 г путер или маргарин
 • 200 г шеќер
 • 2 пакетчиња ванилин шеќер
 • 6 јајца на собна температура
 • 250 г кисело млеко или кисела павлака
 • 100 г бело чоколадо растопено
 • 350 г брашно
 • 1 лажичка прашок за печиво
 • 100 г сува брусница
 • 70 г ореви
 • 70 г пекан ореви
 • Kора од 1 портокал

Instructions
 

 • Во длабок сад најпрво изматете ги путерот, ванилата и шеќерот. Матете додека не добиете пенеста смеса и целиот шеќер не е соединет со путерот. Додајте ги јајцата, едно по едно мешајќи добро помеѓу секое додавање.
 • Потоа следи додавањето на растопеното чоколадо. Матете додека смесата не се изедначи. На крај додадете го киселото млеко. Во друг сад промешајте ги брашното и прашокот за печиво и додајте ги во смесата со течните состојки. Во вака приготвената смеса додадете брусница, сечкани ореви и сечкани пекан ореви. На крајот, додајте ја и кората од еден портокал и промешајте.
 • Смесата префрлете ја во калап за куглоф кој претходно ќе го премачкате со путер и набрашните со брашно. Печете во загреана рерна на 180 степени околу 40-50 минути или додека чепкалката не излезе чиста при проверката на колачот.
 • Декорирајте со глазура од бело чоколадо, сува брусница, кора од портокал, пекан и обични ореви и мини мандарини.
  Добар апетит и забавно готвење!

Leave a Reply