бадникова погача

Бадникова погача

Денес е Бадник, несомнено еден од најубавите празници во годината. Денот пред големото Христово раѓање, е денот кога ја подготвуваме посната трпеза и го одбележуваме завршувањето на Божиќните пости, кога на едно место се сплотуваме со семејството и уживаме во топлината на домот. Денеска е неизбежно подготвувањето на т.н. Бадникова погача за да се испочитува традицијата.

Едно од најзначајните нешта кои ќе се најдат на трпезата оваа вечер е лепчето со паричка. Во мојот дом за овој празник наместо обично лепче, приготвуваме прекрасна бадникова погача, која денес ќе ја споделам со Вас.

бадникова погача

Се што Ви е потребно се неколку едноставни состојки со кои за кратко ќе создадете меко и превкусно тесто.

Тестото се поделува на онолку топчиња, колку што парчиња се потребни и во едно од нив се става среќната паричка. Традиционално погачата ја украсувам со парчиња жито изработени од тесто. Истите се прават мошне едноставно, а изгледаат феноменално откако ќе ја испечеме погачата. Доколку сакате од тестото за украсување, можете да изработите и поинакви форми, се во зависност од тоа како би сакале да изгледа Вашата погача.

бадникова погача

Бадникова погача

Традиционално погачата ја украсувам со парчиња жито изработени од тесто, кои се прават мошне едноставно, а изгледаат феноменално откако ќе ја испечеме погачата
време за подготовка 10 mins
време за готвење 40 mins
Време за стасување 1 hr 30 mins
Вкупно време 2 hrs 20 mins
сервирања 5

Состојки
  

 • 700 г брашно
 • 1 коцка свеж квасец или 1 пакетче сув квасец
 • 400 мл млака вода
 • 1 лажичка сол
 • 1 лажица шеќер

Начин на подготовка
 

 • Најпрво, во длабок сад ставете ги сите состојки за лепчето и замесете меко тесто.
 • Оставете да стаса околу 60-90 минути на собна темепратура додека не го зголеми својот волумен двојно.
 • Размесете го тестото и поделете го на онолку топчиња колку што делови се потребни при кршењето и нанесете ги во подмачкано округло тавче на механизам кое претходно добро ќе го премачкате со масло и ќе го набрашните со брашно.
 • Со дел од тестото или замесете едноставно тесто од брашно, вода и нишесте оформете ги фигурите со кои сакате да ја декорирате погачата.
 • Печете во добро загреана рерна на 180 степени околу 40 минути.
  Добар апетит и забавно готвење!

Остави коментар