колачиња со бадеми и портокал

Празнични колачи со бадеми и портокал

Никогаш доста од празнични колачиња. Не знам за Вас, но јас уживам во нивната подготовка, дури и во доцните часови од ноќта кога сите спијат, а јас копнеам за нешто благо.

Денешните колачиња се направени со две состојки кои одлично се надополнуваат една со друга и се една од најчестите комбинации, не само за колачи, туку и за други типови на десерти. Освежувачката еуфорија од портокалот заедно со крцкавата текстура и мирис на бадемите, се совршена симбиоза на компоненти за создавање на овие ароматични колачиња. Поради гризот и путерот се супер ровки и се топат во уста, па воопшто не се сомневам дека навистина ќе Ви се допаднат. Можете да ги чувате и по неколку дена бидејќи колку повеќе стојат, толку се повкусни.

колачиња со бадеми и портокал

Празнични колачиња со бадеми и портокал

Поради гризот и путерот сесупер ровки и се топат во уста, па воопшто не се сомневам дека навистина ќе Висе допаднат. Можете да ги чувате и по неколку дена бидејќи колку повеќе стојат,толку се повкусни.
Prep Time 10 mins
Cook Time 10 mins
Total Time 20 mins
Servings 18

Ingredients
  

 • 150 г путер
 • 120 г шеќер
 • Кора од 1 портокал
 • 150 г гриз
 • 100 г брашно
 • 1 лажичка прашок за печиво
 • 60 г ситно сечкани бадеми

Instructions
 

 • Во длабок сад изматете го путерот заедно со шеќерот и ванилата.
 • Додајте ја кората од портокал и промешајте. Додајте ги гризот, брашното, прашокот за печиво и сечканите бадеми.
 • Промешајте и со помош на две лажички нанесете од смесата во тавче обложено со хартија за печење.
 • Печете во загреана рерна на 180 степени околу 10 минути.
  Добар апетит и забавно готвење!

Leave a Reply