мини пити со сушени домати

Мини пити со сушени домати

Ако досега немавте навика да правите комбинација на павлака, кашкавал и сушени домати, наскоро ќе се навлечете на овој спој од вкусови. Мини питите кои што ќе ги споделам денес изгледаат мошне симпатично, а во исто време се превкусни, крцкави и просто незаменливи.

За да бидат уште повпечатливи им додадов и малку магдонос. Можете да ги направите секогаш кога имате желба за домашно направено тесто, за кое не Ви е потребно многу време.

мини пити со сушени домати

Мини пити со сушени домати

Мини питите кои што ќе ги споделам денес изгледаат мошне симпатично, а во исто време се превкусни, крцкави и просто незаменливи.
Prep Time 50 mins
Cook Time 20 mins
Total Time 1 hr 10 mins
Servings 4

Ingredients
  

 • 250 г брашно
 • 1/2 лажичка инстант квасец
 • 1 лажичка шеќер
 • Прстофат сол
 • 100 мл. млеко
 • 50 мл масло

За филот:

 • 150 г кашкавал
 • 4 лажици кисела павлака
 • 4 лажици исечкани сушени домати
 • Рендан пармезан
 • Свеж магдонос

Instructions
 

 • Замесете тесто од првите состојки и оставете го да стаса околу 30-40 минути на собна температура. Размесете го и поделете го на 4 еднакви делови.
 • Секој дел расукајте го во мала коцка и во средишниот дел нанесете од киселата павлака, малку кашкавал, сушени домати и магдонос. Завратете ги краевите и формирајте ги како на фотографијата.
 • Оставете ги да се одморат околу 10 минути, премачкајте ги со изматено јајце и печете 20-тина минути на 180 степени.
  Добар апетит и забавно готвење!

Leave a Reply