леб со лук

Лепче со сос за незаборавна седенка

Неделите се резервирани за дружба со семејството. Некогаш тоа е појадок, друг пат ручек, а многу често правиме и супер седенки со гледање филмови и играње друштвени игри.

Во вакви ситуации ни треба нешто за замезување, а ова лепче со сос  во средината е токму тоа што се бара. Замислете си само колку е слатко кога ќе повлечете делче од него и насекаде ќе се растегне сочен кашкавал, па потоа ќе го макнете парченцето во сосот од павлака, сирење и буковец. Прсти да излижеш!

леб со лук

Лепче со сос за незаборавна седенка

Замислете си само колку е слатко кога ќе повлечете делче однего и насекаде ќе се растегне сочен кашкавал, па потоа ќе го макнетепарченцето во сосот од павлака, сирење и буковец. Прсти да излижеш!
Prep Time 1 hr 20 mins
Cook Time 40 mins
Total Time 2 hrs
Servings 6

Ingredients
  

 • 600 г брашно
 • 1 лажичка сув квасец
 • 1 лажичка прашок за печиво
 • 1 лажичка сол
 • 2-3 лажички шеќер
 • 200 мл. млеко
 • 150 мл. масло за јадење
 • 50 мл млака вода
 • 1 јајце

За филот:

 • 250 г рендан кашкавал
 • 2 чешниња лук ситно исечкани
 • 3 лажици ситно исечкан магдонос
 • 1 лажица пармезан рендан
 • 150 мл растопен путер.

За сосот:

 • 150 гр кисела павлака
 • 100 гр крем сирење
 • 1/2 лажичка буковец
 • Сол и бибер по вкус
 • 1 лажица маслиново масло

Instructions
 

 • Најпрво замесете едно тесто од брашното, квасецот, прашокот за печиво, солта, шеќерот, млекото, маслото, млаката вода и јајцето. Убаво измесете и оставете да стаса на собна темепратура околу 1 час.
 • Размесете го и поделете го на 30-тина еднакви топчиња. Секое топче потопете го во растопен путер и извалкајте го во добро измешаната смеса од рендан кашкавал, лук, магдонос и пармезан. Наредете ги топчињата едно по едно во тавче на механизам, обложено со хартија за печење, а во средишниот дел ставате огноотпорен сад добро премачакн со путер од надворешните страни за да не се залепи за тестото, а да направи празнина за сосот при послужување.
 • Оставете да стаса околу 20-30 минути и печете во загреана рерна на 180 степени околу 30-40 минути.
 • Промешајте ги сите состојки за сосот, ставете ги во сад, а потоа ставете го садот во средишниот дел на ова зачинето лепче.
  Добар апетит и забавно готвење!

Leave a Reply