meringue roulade

Пуслица ролат

Кога не сакам да правам торта, а сепак сакам да направам нешто што барем приближно ќе ме потсетува на неа, се определувам за ролат.

Овој воздушест и наизглед деликатен десерт, е интересен спој на благ и красит вкус, кој е крунисан со ситни парчиња ф’стаци.

Многумина мислат дека во правењето на пуслица ролатот има некоја голема филозофија, но вистината е дека истиот е многу лесен за подготовка, се додека правилно ги следите инструкциите.  

пуслица ролат

Пуслица ролат

Овој воздушест и наизглед деликатен десерт, е интересен спој на благ и красит вкус, кој е крунисан со ситни парчиња ф’стаци.
Prep Time 25 mins
Cook Time 25 mins
Total Time 50 mins
Servings 12

Ingredients
  

 • 5 јајца одвоени жолчките од белките
 • 270 г шеќер
 • 50 г сечкани ф’стаци

За филот со лимон:

 • 5 жолчки
 • 1 полна лажица пудинг од ванила
 • 100 г путер
 • 150 г шеќер
 • Сок од 2 лимони
 • Кора од 2 лимони

За шлагот:

 • 4 кесички шлаг
 • 450 м млеко
 • 1 лажичка екстракт од ванила

Instructions
 

 • Во чист сад изматете ги белките со постепено додавање на шеќерот. Матете околу 10 минути додека не добиете цврст снег од белки и шеќерот не биде целосно растопен.
 • Распределете ги изматените белки во тавче обложено со хартија за печење (јас го користев тавчето од шпоретот). Наредете исечкани ф’стаци по целата површината. Печете 8 минути во загреана рерна на 180 степени, а потоа уште 15 минути на 140 степени. Оставете да се излади 5 минути, а потоа префрлете ја кората со страната од каде што се ф’стаците надолу на хартија за печење претходно наросена со шеќер во прав. Оставете комплетно да се излади.
 • За да го подготвите филот, во сад на оган гответе го путерот, шеќерот, сокот од лимон и жолчките.
 • Гответе со постојано мешање, а потоа додајте го прашокот за пудинг од ванила малку растворен во лимонов сок. Мешајте додека не добиете лесно густа смеса. Промешајте и оставете комплетно да се излади.
 • Изматете ги кесичките шлаг со млекото и екстрактот од ванила во цврст фил.
 • Филувајте ја изладената кора од белки со шлагот и ставете 6-7 лажици од филот со лимон. Преостанатиот дел може да го чувате во ладилник до 1 недела. Дополнително наредете сечкани ф’стаци и превиткајте ја кората внимателно со помош на хартијата за печење. Ролатот додека го виткате ќе распука, но тоа е дел од презентацијата. Оставете комплетно да се излади се додека не го сервирате.
  Добар апетит и забавно готвење!

Leave a Reply