Освежителен летен пијалак со лимон и нане

Со летото доаѓаат летните горештини и потребата да се пијат многу течности.

За мене водата е најдобрата опција за изгаснување на жедта, но понекогаш ми е тешко да ја консумирам во поголеми количини.

Затоа си приготвувам освежителен летен пијалак со лимон и нане, кој освен тоа што ме разладува е едноставна и здрава опција за внесување на потребното количество на течности во организмот.

eliksir

Освежителен летен пијалак со лимон и нане

За мене водата е најдобрата опција за изгаснување на жедта, но понекогаш ми е тешко да ја консумирам во поголеми количини.
време за подготовка 5 mins
Вкупно време 5 mins
сервирања 4

Состојки
  

  • 2 литра вода
  • 3 лимони
  • Ливчиња свежо нане
  • Коцки мраз

Начин на подготовка
 

  • Ставете ја водата во соодветен сад и во неа додадете ги сите состојки. За најдобар ефект оставете ја течноста малку да отстои во фрижидер за да поприми од лимонот и свежото нане.
    Добар апетит и забавно готвење!

Остави коментар