Лиснати кифлички со 5 состојки

Ова дефинитивно се најбрзите лиснати кифлички кои што може да ги направите за појадок или пак за седенка со пријателите. За нив ќе Ви бидат потребни само 5 состојки и помалку од 15 минути за подготовка, не сметајќи го тука времето за печење.

Бидејќи се прават со готово лиснато тесто се супер воздушести и меки. Филот од крем сирење, шунка и кашкавал е класика, но можете да користите и други состојки.

лиснати кифлички

Лиснати кифлички со 5 состојки

Филот од крем сирење, шунка и кашкавал е класика, но можете да користите и други состојки.
Prep Time 15 mins
Cook Time 20 mins
Total Time 35 mins
Servings 12

Ingredients
  

 • 250 г лиснато тесто
 • 3-4 лажици крем сирење
 • 100 г шунка тенко исечкана
 • 100 г кашкавал тенко исечкан
 • 1 јајце лесно изматено

Instructions
 

 • Расукајте го лиснатото тесто во правоаголна форма. Пресечете го на половина хоризонтално, а потоа пресечете уште два пати вертикално за да добиете вкупно 6 еднакви квадрати.
 • Секој квадрат пресечете го дијагонално за да добиете 12 триаголници.
 • Секој триаголник премачкајте го со крем сирење, ставете тенко исечкан кашкавал и тенко исечкана шунка. Превиткајте ги лиснатите кроасани како кифличка и наредете ги во обложено тавче со хартија.
 • Премачкајте со лесно изматено јајце за да добијат убава златно-кафена боја по печењето. Печете во загреана рерна на 190 степени околу 15-20 минути.
  Добар апетит и забавно готвење!

Leave a Reply