baked potatoes

Лепеза компир со кулен

Често готвам со компир и досега сум направил повеќе различни рецепти со овој зеленчук. Сепак, начинот на подготовка што ќе Ви го презентирам сега ми е еден од омилените.

Едната причина поради која што е така е изборот на состојките и самиот вкус на пречениот специјалитет. Другата причина е неговата практичност. Доволен ми е само еден компир за да го трансформирам во комплетно јадење, а во исто време да не направам речиси никаков неред во кујната.

Практично, богато на вкус и впечатливо на изглед.

baked potatoes

Лепеза компир со кулен

Доволен ми е само еден компир за да го трансформирам во комплетно јадење, а во исто време да не направам речиси никаков неред во кујната.

Ingredients
  

 • 4 долги компири
 • 4 лажици сенф
 • 100 мл масло за јадење
 • Сол и мелен црн пипер
 • 100 г кулен
 • 50 г кашкавал
 • Свежа мајчина душичка или оригано

Instructions
 

 • Исечкајте ги компирите на тркалца, но не целосно, бидејќи треба да останат во една целина како на фотографијата. Помеѓу секое тркалце премачкајте со сенф, сол и мелен црн пипер. Додадете оригано или мајчина душичка. Во секоја празнина додадете кулен.
 • Целиот компир вака подготвен обвиткајте го во алуминиумска фолија со масло за јадење и печете го во загреана рерна на 180 степени околу 35-40 минути.
 • Кога ќе биде готов додека е се уште топол врз него изрендајте кашкавал.
  Добар апетит и забавно готвење!

Leave a Reply