Едноставни кифла-мафини

Студените зимски денови се одлична прилика да направите меки, кифла-мафини, со мирис и вкус на путер. Се што ќе Ви биде потребно е плех за мафини во кој што ќе ги ставите едноставно обликуваните плетенки.

На овој начин ќе добиете интересна форма на кифла-мафини, кои освен тоа што изгледаат штосно, се и мошне вкусни.

кифли мафини

Едноставни кифла-мафини

Се што ќе Ви биде потребно е плех за мафини во кој што ќе гиставите едноставно обликуваните плетенки.
Prep Time 1 hr
Cook Time 25 mins
20 mins
Total Time 1 hr 45 mins
Servings 15

Ingredients
  

 • 450 гр. брашно
 • 150 мл млеко
 • 50 мл масло за јадење
 • 50 мл вода
 • 1 лажичка инстант квасец
 • 1 лажичка прашок за печиво
 • 1 лажичка сол
 • 2 лажички шеќер
 • 50 гр путер на собна температура

Instructions
 

 • Замесете тесто од сите состојки и оставете да отстои на собна температура околу 1 час. Размесете го и поделете го на 15 еднакви делови и секој од тие 15 еднакви делови поделете ги на два дела.
 • Расукајте ги во долгнавести ленти и сплетете плетенка од двете ленти. Ставете ги во подмачкан плех за мафини и оставете 20 мин да одморат.
 • Премачкајте со жолчка и печете во загреана рерна на 180 степени околу 20-25 минути.
  Добар апетит и забавно готвење!

Leave a Reply