крофни

Африкански крофни

Денес на менито имаме еден малку поинаков рецепт, кој е своевиден хит во Африка. Ќе ви приготвам интересно тесто со путер кое се пржи во врел зејтин. Станува збор за вкусни африкански крофни кои имаат прекрасна кафена боја и се во форма на плетенка.

Однадвор се крцкави, а од внатре преовладува мека текстура и топла арома на путер. Откако ќе се испржат се валкаат во кристален шеќер за да се постигне комплетниот ефект. Доколку сакате можете да ги украсите и со чоколаден прелив.

крофни

Африкански крофни

Однадвор се крцкави, а од внатре преовладува мекатекстура и топла арома на путер. Откако ќе се испржат се валкаат во кристаленшеќер за да се постигне комплетниот ефект
Prep Time 10 mins
Cook Time 15 mins
1 hr 20 mins
Total Time 1 hr 45 mins

Ingredients
  

 • 250 г брашно
 • 2 1/2 лажички сув квасец
 • 170 мл. млако млеко
 • 3 лажички шеќер
 • Прстофат сол
 • 3 лажици растопен путер
 • 1 јајце
 • Масло за пржење
 • Шеќер за превалкување

Instructions
 

 • Во длабок сад ставете го брашното, а во друг сад на страна ставете ги млекото и квасецот. Промешајте и оставете 2 минути да одморат. Потоа додадете ги шеќерот, јајцето и растопениот путер. Добро промешајте и додадете ја течност во брашното. Додадете го и прстофатот сол и замесете меко тесто од сите состојки.
 • Оставете да одмори околу 1 час на собна температура. Поделете го тестото на 12 еднакви делови и секој дел расукајте го во долга лента свиткајте го на половина и исплетете го парчето кон краевите. Оставете да одморат уште 20 минути пред да ги испржите.
 • Пржете ги во загреано масло на средна температура. Пржете ги околу 3-4 минути од секоја страна. Исцедете ги од вишокот маснотија на салфетки и извалкајте ги во шеќер.
 • По желба во обичниот шеќер додадете и 1 пакетче ванилин шеќер. Сервирајте додека се топли и по желба додадете чоколаден прелив.
  Добар апетит и забавно готвење!

Leave a Reply