Чоколаден тарт

Совршениот чоколаден тарт е баланс помеѓу вкусна путер кора и кремасто чоколадно полнење.  За да го истакнете богатиот вкус на чоколадото, но да не претерате, никогаш не штедете на квалитетно чоколадо.

чоколаден тарт, cokoladna pita

Денес Ви покажувам како со само 3 состојки можете да направите чоколаден крем кој ќе Ви ги заскокотка сите сетила и ќе ги исполни дури и највисоко поставените очекувања. Крцкавата основа со мирис на ванила и путер, дополнително ќе придонесе за максимално уживање. 

чоколаден тарт

Чоколаден тарт

Совршениот чоколаден тарт е баланс помеѓу вкусна путер кора и кремасто чоколадно полнење.  За да го истакнете богатиот вкус на чоколадото, но да не претерате, никогаш не штедете на квалитетно чоколадо.
Prep Time 20 mins
Cook Time 20 mins
Servings 8

Ingredients
  

За тестото:

 • 150 г брашно
 • 1 лажица шеќер
 • 1 пакетче ванилин шеќер
 • 120 г путер студен, исечкан на коцки
 • 2-3 лажици студена вода

За филот:

 • 220 г темно чоколадо со минимум 60% какао делови
 • 170 мл слатка павлака
 • 1/2 лажичка инстант кафе

Instructions
 

 • Најпрвопромешајте ги брашното, ванилата и шеќерот заедно. Додајте го исечканиот студенпутер и втријте го во брашното за да оформите текстура која наликува на песок.
 • Додајтеја студената вода и оформете тесто. Оставете го тестото превиткано во хартијаза печење во ладилник за да се стегне додека го подготвите филот.
 • Вомало тенџере загрејте ја слатката павлака до оној момент кога ќе дојде до точкана вриење (не дозволувајте да врие со меури).
 • Во садискршете го чоколадото на помали парчиња и додајте го кафето. Прелијте соврелата слатка павлака и оставете 2 минути без да мешате. По две минути,започнете да мешате се додека не добиете една убава хомогена чоколадна смеса.
 • Расукајтего тестото во округла форма и префрлете го во тавче за тарт (доколку нематевакво тавче префрлете го во округло тавче на механизам бр:24формирајќи рабови за да може да се стави подоцна чоколадниот крем).
 • Боцнетена неколку места со вилушка и оставете тестото да се стегне во замрзнувач околу10-15 минути. За тоа време загрејте ја рерната на 190 степени, па ставете готестото да се пече околу 12-15 минути. Кога ќе биде готово, оставете го малкуда се излади, па прелијте го претходно подготвениот фил.
 • Подготвениоттарт оставете го минимум 4 часа да се стегне во ладилник или најдобро прекуноќ. Сервирајте со сечкани јаткасти плодови.
  Добар апетит и забавно готвење!

Leave a Reply