Тортиља чипс со гвакамоле – готово за помалку од 20 минути

Тортиља чипсот и гвакамоле се вистинско динамично дуо кога станува збор за брзите закуски. Фудбалски натпревар, кино вечер или пак мало собирање со семејството и пријателите, е идеална прилика кога можете да ја направите оваа комбинација.

гвакамоле, gvakamole

Крцкавата зачинета тортиља, одлично се надополнува со супер кремастото гвакамоле, а постапката за приготвување е неверојатно лесна.

гвакамоле

Тортиља чипс со гвакамоле

Крцкавата зачинета тортиља, одлично се надополнува со супер кремастото гвакамоле, а постапката за приготвување е неверојатно лесна.
Prep Time 15 mins
Cook Time 5 mins
Servings 2

Ingredients
  

За тортиља чипсот

 • 4 тортиљи пресечени на мали триаголници
 • 2 лажици маслиново масло
 • 1/2 лажичка буковец
 • 1/2 лажичка сув босилек
 • сол и мелен црн пипер по вкус

За гвакамолето:

 • 2 зрели авокада
 • 1 чешне лук
 • 2 млади кромидчиња ситно исечкани
 • 1/2 лимон свежо исцеден
 • кора од 1/4 лимон
 • 1/2 свеж домат ситно исечкан
 • 1 лажица маслиново масло
 • сол по вкус
 • 1/2 лажичка буковец

Instructions
 

 • Пресечените тортиљипромешајте ги заедно со маслото за јадење, буковецот, босилекот,  солта и мелениот црн пипер.
 • Печете во загреана рернана 150 степени околу 7-10 минути, повремено промешувајќи го чипсот. Оставете дасе излади.
 • Во длабок садиспасирајте ги авокадата со вилушка и додајте го ситно исечканото лукче,младиот кромид, сокот и кората од лимон, доматот, маслиновото масло солта ибуковецот.
 • Добро промешајте исервирајте во чинија како сос со тортилјите.
  Добар апетит и забавно готвење!

Leave a Reply