Посна салата со туна

Кога сакате да направите нешто вкусно и посно, Ви ја препорачувам оваа сочна и брза салата со компир, туна и зачини. Верувам дека толку многу ќе ви се допадне што ќе стане една од вашите омилени без разлика на тоа што има посни состојки.

tuna salata, туна салата

Можете да ја направите како дел од некоја празнична трпеза или едноставно како посен оброк во кој максимално ќе уживате.

tuna salata

Посна салата со туна

Когасакате да направите нешто вкусно и посно, Ви ја препорачувам оваа сочна и брзасалата со компир, туна и зачини.
време за подготовка 10 mins
време за готвење 25 mins
сервирања 4

Состојки
  

 • 1 кг варен компир
 • 1 главица кромид ситно исечкана
 • 10 кисели краставички ситно исечкани
 • 2 конзерви туна
 • сол и мелен црн пипер по вкус
 • 1 лажичка буковец
 • 150-200 г посен мајонез

Начин на подготовка
 

 • Сите состојки ставете гиво длабок сад и промешајте ги заедно додека не добиете една хомогена смеса.
 • Сервирајте со вкусен лебсо сусам или крекери.
  Добар апетит и забавно готвење!Остави коментар