Милиброд со чоколадна глазура

Оние кои шетале по улиците на Солун, сигурно барем еднаш биле привлечени од раскошниот мирис на милиброд од една од локалните пекари. Навистина е тешко да и се оддоле на таа моќна арома која се шири низ воздухот, а да не се наврати барем на едно парче.

милиброд, козињак, milibrod

Сега ќе можете да уживате во неа и во топлината на вашиот дом, со мојот рецепт за неверојатно ароматичен, мек и сочен милиброд, прелиен со глазура од бело и темно чоколадо. Од оваа доза на состојки се добиваат два милиброди, што е одлично за уживање со пријателите и семејството.

милиброд

Милиброд со чоколадна глазура

Од оваа доза на состојки седобиваат два милиброди, што е одлично за уживање со пријателите и семејството.
Prep Time 2 hrs 30 mins
Cook Time 40 mins

Ingredients
  

Да стаса на страна

 • 120 мл млеко
 • 1 лажица шеќер
 • 2 лажици брашно
 • 20 г свеж квасец

За тестото

 • 500 г брашно
 • 150 г шеќер
 • кора од 1/2 лимон
 • 180 мл млако млеко
 • 100 г путер омекнат
 • 1 пакетче махлепи
 • 2 јајца на собна температура

За чоколадната глазура

 • 250 г темна чоколада растопена
 • 250 г бела чоколада растопена

Instructions
 

 • Во сад ставете ги квасецот,млакото млеко, брашното и шеќерот да стасаат околу 15 минути.
 • Во голем сад ставете гисите состојки потребни за тестото и стасаниот квасец. Замесете меко тесто иоставете го да стаса околу 90-120 минути.
 • Откако тестото ќе стасаподелете го на два еднакви делови и секој дел поделете го на три дела.
 • Можете да го сплетете воплетенка или секој од деловите да го премачкате со мармалад од сливи и дасплетете плетенка.
 • Оставете ги милибродите вотавче обложено со хартија за печење да стасаат околу 30 минути и премачкајте гисо изматено јајце.
 • Печете во загреана рерна на180 степени околу 30-40 минути, а кога ќе бидат готови оставете ги да се изладат.
 • Прелијте ги со растопеночоколадо и сервирајте.
  Добар апетит и забавно готвење!

Leave a Reply