Chocolate raspberry cookies

Колачи со чоколадо и малина

На една од масите во мојата кујна секогаш стои голем стаклен сад преполн со колачиња. Ова е мојата тегла за „прва помош“ во ситуации кога ќе ми се најават неочекувани гости, или пак едноставно копнеам по мало слатко задоволство додека го пијам утринското кафе и уживам во сончевите зраци на новиот ден.

kolaci so malina i cokolado

Во садот има најразлични типови на колачиња, меѓу кои и оние со вкус на чоколадо и малина, одлична комбинација каде свежиот вкус на малината како да флертува со топлите ноти на чоколадото, создавајќи единствен и неповторлив вкус.   

Се подготвуваат за неверојатни 20 -25 минути вклучувајќи го тука и времето за печење, па доколку токму денес ви се јадат колачиња Ви препорачувам веднаш да започнете со подготовката.

kolacinja so malina i cokolado

Колачи со чоколадо и малина

Се подготвуваат за неверојатни 20 -25 минути вклучувајќи го тука и времето за печење, па доколку токму денес ви се јадат колачиња Ви препорачувам веднаш да започнете со подготовката.
Prep Time 10 mins
Cook Time 10 mins

Ingredients
  

 • 120 г путер или маргарин омекнат
 • 100 г шеќер
 • 2 пакетчиња ванилин шеќер
 • 1 јајце
 • 180 г брашно
 • 1/2 лажичка прашок за печиво
 • прстофат сол
 • 100 г замрзнати малини
 • 70 г чоколадни капки или исечкано чоколадо на коцки

Instructions
 

 • Во длабок сад промешајте ги брашното, прашокот за печиво и прстофат сол.
 • Во друг сад изматете го путерот или маргаринот пенесто заедно со шеќерот и ванилата. Додајте го јајцето и матете додека не добиете изедначена смеса.
 • Додајте ги сувите состојки (брашното, печивото и солта измешани заедно) и со помош на шпатула добро промешајте додека не добиете тесто за колачиња.
 • Додадете ги малините и чоколадните капки, мешајки внимателно за да не ја обоите целата смеса во розова боја од малините. Со помош на алатка за сладолед оформете ги колачињата и ставете ги во тавче обложено со хартија за печење.
 • Со помош на набрашнета вилушка израмнете ги колачињата од две страни
 • Печете во веќе загреанарерна на 190 степени околу 10-12 минути.
 • Оставете да се изладат околу 10 минути, со што ќе ја добијат посакуваната цврстина.
  Добар апетит и забавно готвење!

Leave a Reply