toplo cokolado

Кремав чоколаден десерт со арома на портокал

Ви текнува на моментот кога вашите сетила копнеат по одреден вкус? Едно летно попладне, имав криза за нешто благо. Веднаш помислив на десерт кој е кремаст, богат и чоколаден. Во исто време си реков дека треба да има и цитрусна арома, која совршено ќе се вклопи-портокал. Толку ми требаше, па се упатив кон кујната да ја реализирам мојата идеја.

20180724113650_IMG_1234

Додека го ставив тенџерето на оган, веќе имав јасна слика за тоа како ќе изгледа финалниот резултат. Започнав со слатка павлака и шеќер, кои треба да се остават на оган до моментот пред да зовријат. Не смеам да заборавам еден важен момент-аромата на портокал. Не знаете каква совршена комбинација произлегува кога доаѓа до спој на чоколадо и портокал. Еднноставно комбинација создадена во рајот. Додадов коцки темно чоколадо, кое веднаш почна да се топи и да испушта благ мирис. Во тенџерето ставив сок и кора од портокал, за да ја постигнам првичната цел. За вкусот да биде побогат, додадов и ликер од портокал.

20180724113824_IMG_1235

20180724114115_IMG_1236

Додека кремот се вареше, сипав и една чашка за мене. Зошто да го чувам за посебни прилики, кога можам секоја прилика да ја направам посебна? Не заборавајте да уживате во секој момент од животот.

20180724132615_IMG_1268-1.jpg

toplo cokolado

Кремав чоколаден десерт со арома на портокал

Кремав, сочен и безобразно вкусен чоколаден десерт за кој ќе барате репете.
Prep Time 5 mins
Cook Time 10 mins
Total Time 15 mins

Ingredients
  

 • 100 гр. шеќер
 • 500 мл. слатка павлака
 • кора од 1/2 портокал
 • Сок од 1/2 портокал
 • 150 гр. темна чоколада со минимум 70% какао делови во неа
 • 2 лажички ликер од портокал
 • 1 лажичка екстракт од ванила
 • 50 гр. путер
 • рендано чоколадо за декорација

Instructions
 

 • Во тенџере на оган загрејте ги слатката павлака и шеќерот.
 • Додадете ја кората од портокал и штом дојде смесата до точка на вриење, тргнете од оган и додадете го чоколадото, ванилата, ликерот од портокал, путерот и добро промешајте со жица за матење додека смесата не биде мазна ( околу 2 минути).
 • Претурете ја смесата во чашки за сервирање и оставете минимум 2 часа да се стегнат во ладилник.
  Добар апетит и забавно готвење!

Leave a Reply