sladoled

Домашен сладолед без трошка шеќер

Овој рецепт ќе ви докаже дека може да јадете сладолед без грижа на совест! Совршен е за топлите летни денови кога внимаваме на фигурата бидејќи не содржи ни трошка шеќер.

Ова совршено ледено задоволство ќе ги изненади вашите сетила со кремаста текстура и неодолив вкус на малина.
Трикот е во зрелите банани кои се доволно благи, па нема потреба за додавање шеќер. Воедно, ова е и посен рецепт бидејќи содржи бадемово млеко.

Што може да биде подобро од здрав и вкусен десерт? Ве предизвикувам веднаш да влезете во кујната и да го подготвите!

IMG_1066.jpg

домашен сладолед

Домашен сладолед без трошка шеќер

Ова совршено ледено задоволство ќе ги изненади вашите сетила со кремаста текстура и неодолив вкус на малина.
Prep Time 5 mins
4 hrs
Total Time 4 hrs 5 mins
Servings 4

Ingredients
  

  • 3 зрели банани
  • 1 канче малини
  • 200 мл. бадемово млеко

Instructions
 

  • Најпрво исечкајте ги бананите на кругови и ставете ги во кеса за замрзнување. Замрзнете ги и малините.
  • Потоа ставете ги во блендер замрзнатите овошја и додадете го бадемовото млеко. Блендирајте додека не добиете густа каша на лип полустопен сладолед.
  • Префрлете ја смесата во пластичен сад и замрзнете ја смесата околу 2 часа. Сервирајте со гранче нане и малини.
    Добар апетит и забавно готвење!

Leave a Reply