чизкејк мафини

Чизкејк мафини со лимон

Ве уверувам дека овој десерт ќе ве освои уште на првото залче!
Класичниот чизкејк освојува со својот префинет вкус. Но овојпат, миксот на ровка и кремаста текстура доаѓа во форма на мафини. Плех или калап за мафини, изборот е ваш. Едно е сигурно-овој рецепт ќе ги освои вашите сетила! Дали би се согласиле со мене?

IMG_0006-cizkejk mafini.jpg

чизкејк мафини

Чизкејк мафини со лимон

Ве уверувам дека овој десерт ќе ве освои уште на првото залче!
Prep Time 15 mins
Cook Time 15 mins
Total Time 30 mins
Servings 12

Ingredients
  

За подлогата од бисквити:

 • 150 гр. мелени бисквити
 • 5 лажици растопен путер

За чизкејк смесата:

 • 450 гр. неутрално крем сирење на собна температура
 • 100 гр. шеќер
 • 2 јајца
 • сок од 1 лимон
 • кора од 1 лимон
 • 2 лажички екстракт од ванила

За декорација:

 • 250 гр. млеко
 • 2 кесички за шлаг
 • 1 лажичка екстракт од ванила
 • малини
 • гранчиња свежо нане

Instructions
 

 • Во длабок сад промешајте ги заедно мелените бисквити и растопениот путер. Потоа, во калап за мафини наредете корпици за мафини и наполнете по 1 лажица од смесата со бисквити. Со помош на мала чашка стиснете така што, ќе ја израмните подлогата со бисквити и растопен путер.
 • Во блендер или сад со миксер, ставете го крем сирењето, шеќерот, јајцата, сокот и кората од лимон и екстрактот од ванила. Добро изблендирајте или изматете со миксер додека не се соедини целата смеса. Од оваа смеса наполнете ги корпите за мафини, така што би биле полни 3/4 од целиот простор.
 • Печете во загреана рерна од 170 степени околу 15-17 минути. Оставете комплетно да се изладат, а потоа одстранете ги корпите за мафини.
 • Во сад на страна изматете цврста шлаг пена од млекото, кесичките за шлаг и ванилата. Изматениот шлаг префрлете го во готварски шприц и нанесете на секое парче од чизкејк мафините. Декорирајте со малина и гранче свежо нане.
  Добар апетит и забавно готвење! 

Leave a Reply