салата со компири

Салата со пилешко

Пролетна салата која со сигурност ќе ви се допадне.
Комбинацијата на свежа марула, сочно пилешко бело месо, пченка и сирење ќе ве маѓепса, па овој рецепт ќе се најде на вашето мени. Вкусот целосно се надополнува и со крцкавите пржени компирчиња. 

салата со компири

Салата со пилешко бело месо и пржени компирчиња

Комбинацијата на свежа марула, сочно пилешко бело месо, пченка и сирење ќе ве маѓепса, па овој рецепт ќе се најде на вашето мени.
Prep Time 20 mins
Cook Time 15 mins
Total Time 35 mins
Servings 2

Ingredients
  

  • 250 гр. испржен стек на скара или грил тава со мешан сув зеленчук и малку сенф
  • 100 гр. пченка
  • неколку листови свежа зелена салата
  • 100 гр. фета сирење
  • оригано
  • маслиново масло
  • сол по вкус
  • пржени топчиња од компир
  • 1 млад кромид ситно исечкан

Instructions
 

  • На чинија во која ќе ја послужите салатата наредете неколку листови зелена салата, а веднаш потоа додадете ја пченката. Наредете ги парчињата пилешко месо, фета сирење, млад кромид и топчињата компир. Нарусете со сол по вкус и маслиново масло.

Leave a Reply