Варени гевречиња

Замислете го утрото со свежо печени и вкусни домашни варени гевречиња.
Нема ништо поубаво од тоа нели?

Потребни состојки:
600 мл. вода
1 лажичка сув квасец
270 гр. брашно

Сите овие состојки ставете ги во длабок сад и измешајте ги со помош на виљушка. Оставете да стаса околу 5-10 минути додека не ги подготвите другите состојки.

Во смесата додадете:

1 лажичка сув квасец
2-3 лажички мед
Прстофат сол
300 гр брашно

Со помош на електричен миксер со маталки за тесто матете ја смесата додека сите состојки не се соединат. По потреба додадете брашно за тестото да не лепи, но внимавајте да не го направите премногу тврдо.
Оставете го тестото да стаса околу 1 час на собна температура додека не го зголеми волуменот двојно. Ставете го тестото на работната површина и поделете го на 12 еднакви делови.

Секој од деловите развлечете го во црево долго околу 15-тина цм потоа спојте ги кравите така што во средината ќе се направи дупка. Ставете ги вака подготвените ѓевречиња во тавче обложено со хартија. Покријте ги со кујнска крпа и подгответе ги состојките за варење.

Во тенџере на оган ставете 2.5л. вода и кога ќе зоврие додадете 3 лажички мед. Варете ги ѓевречињата едно по едно, околу 1 минута од двете страни. Вратете ги на хартија за печење, премачкајте ги со белка и нанесете сусам, афионово семе или пак сусам, афионово семе и оригано сите измешани заедно.

Печете околу 25 минути на 220 степени.

Добар апетит!

13921059_1018718061560580_217527735268446322_nvareni

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s