Есенска пита со јаболка

Потребно
За тестото:
300 гр. брашно
220 гр. замрзнат путер
2 лажици студена вода
2 лажици шеќер во прав
1 жолчка

Во сад врз брашното, шеќерот во прав и жолчката изрендајте го замрзнатиот путер. Додадете ја студената вода и со раце измесете тесто. Ставете го во хартија за свежа храна и оставете да се излади и стегне во ладилник околу 1 час.

За филот:
500 гр. јаболка исечкани на коцки
100 гр. суво грозје
2 лажички цимет
сок од 1/2 лимон
2 лажички вода
1 лажица густин
100 гр. сечкани лешници

3 лажици џем од кајсии

Тестото поделете го на два дела и од првиот дел расукајте кора и ставете ја врз тавчето во кое ќе ја печете питата (бр.26). премачкајте го долниот дел со џемот од кајсии. Во длабок сад измешајте ги јаболката, сувото грозје, циемтот, лимонот, водата, густинот и лешниците.
Ставете го филот врз џемот од кајсии и врз филот украсете ја питата со ленти од второто тесто. Оставете ја во замрзнувач околу 20 минути. Печете ја 15 минути на 200 степени.

Добар апетит и забавно готвење!
IMG_7243

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s