Плетени кифлички

Лесни за подготовка и одлични за уживање со домашните.
Превкусни домашни кифлички

Потребно:

400 гр. брашно
170 мл млако млеко
2-1/2 лажички инстант квасец
60 гр. шеќер
2 јајца
60 гр. масло за јадење
1 лажиче сол
1 жолчка и млеко за премачкување

Замесете тесто од сите сотојки и оставете да стаса околу 90 минути. Поделете го на 12 еднакви делови , и секој дел поделете го на половина. Направете две долгнавести ленти и ставете ги една врз друга во форма на крст. Повлечете ги краевите хоризонтално во обратен правец се додека не се формира убава плетенка. Оставете ги да стасаат околу 45 минути и премачкајте ги со изматена жолчка и 2 лажици млеко. Одозгора нарусете сусам. Печете на загреана рерна околу 25 минути или додека не поруменат убаво.

Добар апетит и забавно готвење!16807398_1196570640441987_7055334284911561827_n

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s