Чоколадна мус торта

Состојки:
250 гр. чоколадни бисквити
7-10 лажици растопен путер

Убаво измешајте ги овие две состојки и добиената смеса распределета ја на дното и страните од тавчето формирајќи неправилна форма бидејќи тоа дава поубав изглед. Печете на 190 степени точно 8 минути и извадете го тавчето да се излади комплетно.

5 белки
5 жолчки
250 гр. чоколадо за готвење
2-3 лажици шеќер
250 мл слатка павлака

Белките изматете ги со 2 лажици шеќер во цврст шлаг.
Во растопената чоколада (на пареа) додадете 5 жолчки и убаво промешајте. На два-три пати вмешувајте ги белките во чоколадната смеса така што ќе дозволите повеќе воздух да влезе во смесата.
Изматете ја павлаката и неа вмешајте ја со шпатула целата чоколадна смеса.
Во изладениот калап истурете го чоколадниот мус и оставете во ладилник да се стегне минимум 4 часа.( најдобро е преку ноќ за да се вадат чисти и рамни парчиња).

Ingredients:

250gr. chocolate biscuits
7-10 tbs melted butter
Put this mixture in baking pan and make a crust all around pan. Bake it for just 8 minutes at 190 celsius degrees. Let it cool completely.

5 egg whites
5 egg yolks
250 gr dark chocolate
2-3 tbs sugar
250 ml whipping cream

In mixer mix your egg whites with 2 tbs of sugar and stir this mixture in chocolate one ( your chocolate melted with 5 egg yolks on steam). At the end stir in you whipped whipping cream.
Pour the chocolate mousse in your baked and cool crust and let it chill in fridge at least 4 hours but overnight is best! (for clean cuts).

11221701_854191464679908_6026154687486624334_n

Leave a Reply