Американски палачинки со карамелизирани банани

Еве го рецептот:

За карамелизираните банани:
2 големи банани исечкани долгнавесто на покрупни парчиња
3 лажици кафен шеќер

Пресечените парчиња банана извалкајте ги во кафен шеќер така што ќе треба да бидат покриени од сите страни. Ставете ги на тавче и на најгорниот дел од рерната карамелизирајте ги околу 2 -3 минути. Рерната претходно загрејте ја на 220 степени.

За смесата за палачинки:
200 гр. интегрално брашно
1 лажичка сол
2 лажици шеќер
2 лажички прашок за печиво
370 мл. млеко

Промешајте ги сите состојки заедно и од смесата испечете ги палачинките така што во средина на загреано тавче ќе ставите од смесата и ќе ги пржите по 3 минути од двете страни.
Сервирајте во чинија, одозгора ставете од карамелизираните банани. Можете да ставите измеѓу секоја палачинка.
На крајот декорирајте со кршени ореви и јаворов сируп или мед.

Добар апетит и забавно готвење!IMG_4958

Leave a Reply