Apricot galette / Галет од кајсии

Аpricot galette.
Ingredients:

For Pastry:
270 gr. flour
2 tbsp sugar
1 tsp salt
240 g of cold unsalted butter diced in chunks
120 ml cold water

For the filling:
800 g fresh apricots(or compout apricots)
50 gr of sugar
40 gr flour
120 ml of apricot jam
1 tbsp sugar

Place flour, sugar and salt in a large bowl and whisk to combine. Add butter and press the butter between your fingers, combining it with the flour. Add water and mix with your hands until a dough forms. Wrap in baking sheet and refrigerate for at least 30 mins.
Roll out dough on a lightly floured piece of baking sheet in a big circle. Spread a thin layer of apricot jam onto the dough. Then toss the fresh apricots with the sugar, and flour. Pour them in the galette. Then fold the dough border over onto itself to create a crust border. Brush it with cold water and sprinkle with 1 tbsp of sugar. Place the gallete in fridge at least for 15 minutes and than bake it in preheated oven on 210 Celsius for 20 minutes and than reduce the heat to 170 Celsius for another 5-10 minutes.
Perfect peers with fruit liqueur whipped cream.
( I used mandarin liqueur and whipped it in whipping cream)

Состојки:

За тестото:
270 гр. брашно
2 лажици шеќер
1 лажичка сол
250 гр. ладен путер исецкан на мали парчиња
120 мл . студена вода

За филот:
800гр. свежи кајсии ( може да се искористат и оние од компот)
50 гр. шеќер
40 гр. брашно
100мл. џем од кајсии
1 лажица шеќер

Во длабок сад ставете го брашното,шеќерот и солта. Добро промешајте и додадете го путерот. Со рацете почнете да го вмешувате путерот во брашното, и кога ќе биде добро впиен, додадете ја студената вода*.
Оформеното тесто ставете го во сад, покријте со фолија и оставете да одмори околу 30тина минути во ладилник.
Одкако ќе биде зацврстено, ставете го на набрашнета хартија за печење и со помош на сукало оформете голем круг, дебел половина сантиметар. Пренесете го тестото со хартијата за печење во Вашата омилена тава во која ќе го печете галетот.
Распределете го џемот од кајсии во тенок слој низ целата кора.
Во сад на страна промешајте ги кајсиите ( пресечени на половина или на четвртини) заедно со брашното и шеќерот.
Нанесете ја смесата со кајсии врз џемот низ целиот галет, и рабовите на тестото преклопете ги навнатре кон кајсиите, формирајќи подебела кора. Со помош на четка поминете ја кората на галетот со студена вода, и нарусете со шеќер.
Вака подготвениот галет ставете го во ладилник на само 15тина минути колку путерот повторно да се стегне**
Печете на 210 степени околу 20тина минути , а потоа ќе ја намалите на 170 степени на уште 5-10 минути.
Одлично одговара со изматена слатка павлака и Вашиот омилен овошен ликер.
(Јас користев ликер од мандарина).

*Студената вода ќе помогне путерот да не омекне додека го оформуваме тестото.
**Бидејќи долго време работевте со тестото, а тоа овозможува путерот да омекне, пред печење задолжително треба да одмори во ладилник барем 15тина минути, бидејќи доколку го ставите веднаш во рерна путерот ќе започне да тече и нема да се оформи убава и крцкава лисната кора.

DSC03385

Leave a Reply