Apple cake / Колач со јаболка

Најдобриот колач од јаболка! / Best apple cake ever !

Потребно :
250 гр омекнат путер
3 јаболки измиени излупени и исечкани
250 гр. шеќер
2 јајца
350 гр брашно
1 лажичка сода бикарбона
1 лажичка прашок за пециво
3 лажици цимет
150 гр суво грозје

Растопете го путерот на оган, исклучете ја ринглата и додадете ги исечканите јаболка и шеќерот. Добро промешајте. Потоа додадете ги останатите состојки и добро измешајте.Смесата се пече во округло тавче на механизам околу 80 минути. Се остава да се излади целосно и се напрскува со шеќер во прав.

Ingredients :
250 gr soften butter
3 sliced apples
250 gr sugar
2 eggs
350 gr flour
1 teaspoon baking soda
1 teaspoon baking powder
3 tablespoons cinnamon
150 gr dry grapes

Melt the butter and add chopped apples and sugar in to a bowl. Give a good stir and add the rest ingredients. Give a good stir again and pour it in prepared greased pan. Bake for 80 minutes at 150 degrees. Let it cool in the pan for 15 minutes and dust it with icing sugar to serve.

11800557_821952847903770_9108455766340645739_n

Leave a Reply