Африкански крофни

Се мислите што вкусно да подготвите и да ги израдувате блиските со нешто благо? Подгответе ги овие невообичаени крофни кои денеска се хит во Африка. Всушност станува збор за тесто со путер кое е пржено во врел зејтин, исплетено во интересна форма. Крцкава кора од надвор, мека текстура од внатре и сето ова надополнето со…

Домашен сладолед со праска

Нема ништо повкусно од тоа да си подготвите домашен сладолед. Од една страна, брзо се подготвува – за само 5 минути, а од друга страна пак ќе бидете сигурни дека јадете сладолед без екстра додадени шеќери ( освен што се содржани во кондензираното млеко и кесичките шлаг). Децата со сигурност ќе му се израдуваат, а…

Салата со пилешко

Пролетна салата која со сигурност ќе ви се допадне. Со само неколку состојки, ви препорачувам да ја испробате бидејќи е одлична за овој период од годината. Потребни состојки: 250 гр. испржен стек на скара или грил тава (со мешан сув зеленчук и малку сенф )  100 гр. пченка неколку листови свежа зелена салата 100 гр….

Варени гевречиња

Замислете го утрото со свежо печени и вкусни домашни варени гевречиња. Нема ништо поубаво од тоа нели? Потребни состојки: 600 мл. вода 1 лажичка сув квасец 270 гр. брашно Сите овие состојки ставете ги во длабок сад и измешајте ги со помош на виљушка. Оставете да стаса околу 5-10 минути додека не ги подготвите другите…

Индивидуални мини Павлова тортички

Потребно: 8 белки на собна температура прстофат сол 500 гр. шеќер 1 лажичка алкохолен оцет 1 лажица екстракт од ванила 500 мл. слатка павлака овошје по желба за декорација на мини Павловите( јас користев јагоди, лимон и киви ) Во сад од електричен миксер изматете ги белките заедно со прстофат сол. Кога ќе започнат да…

Есенска пита со јаболка

Потребно За тестото: 300 гр. брашно 220 гр. замрзнат путер 2 лажици студена вода 2 лажици шеќер во прав 1 жолчка Во сад врз брашното, шеќерот во прав и жолчката изрендајте го замрзнатиот путер. Додадете ја студената вода и со раце измесете тесто. Ставете го во хартија за свежа храна и оставете да се излади…

Плетени кифлички

Лесни за подготовка и одлични за уживање со домашните. Превкусни домашни кифлички Потребно: 400 гр. брашно 170 мл млако млеко 2-1/2 лажички инстант квасец 60 гр. шеќер 2 јајца 60 гр. масло за јадење 1 лажиче сол 1 жолчка и млеко за премачкување Замесете тесто од сите сотојки и оставете да стаса околу 90 минути….

Брза пита со готови кори

Домашната пита не мора да значи и часови поминати во кујна. Подгответе вкусна домашна вртена пита со готови кори за 15 минути плус времето за печење. Потребно: 500 гр. кори 1/2 квасец 1/2 л. кисела вода 200мл. масло за јадење 10тина лажици брашно 500-700 гр. зелка исецкана и пропржена Промешајте го квасецот, киселата вода, маслото…

Американски палачинки со карамелизирани банани

Еве го рецептот: За карамелизираните банани: 2 големи банани исечкани долгнавесто на покрупни парчиња 3 лажици кафен шеќер Пресечените парчиња банана извалкајте ги во кафен шеќер така што ќе треба да бидат покриени од сите страни. Ставете ги на тавче и на најгорниот дел од рерната карамелизирајте ги околу 2 -3 минути. Рерната претходно загрејте…

Чоколадна мус торта

Состојки: 250 гр. чоколадни бисквити 7-10 лажици растопен путер Убаво измешајте ги овие две состојки и добиената смеса распределета ја на дното и страните од тавчето формирајќи неправилна форма бидејќи тоа дава поубав изглед. Печете на 190 степени точно 8 минути и извадете го тавчето да се излади комплетно. 5 белки 5 жолчки 250 гр….

Вкусен мус од бело чоколадо

Мус од бела чоколада Потребно : 200 гр. бело млечно чоколадо 2 лажици путер 3 жолчки 250 гр. млеко 1 пакетче желатин растворен според упатството на употреба 2 лажици брашно 1 лажичка екстракт од ванила 200 гр. слатка павлака Во тенџере на оган загрејте го млекото , во друг помал сад изматете ги жолчките,екстрактот од…

Apricot galette / Галет од кајсии

Аpricot galette. Ingredients: For Pastry: 270 gr. flour 2 tbsp sugar 1 tsp salt 240 g of cold unsalted butter diced in chunks 120 ml cold water For the filling: 800 g fresh apricots(or compout apricots) 50 gr of sugar 40 gr flour 120 ml of apricot jam 1 tbsp sugar Place flour, sugar and…